Libertas Forum

Biti li ne biti? Sto je smisao zivota???

Share

Admin
    Liberator

Male
    Broj postova : 1332
    Ljubavno stanje: : Zauzet
    Registration date : 08.03.2008

Biti li ne biti? Sto je smisao zivota???

Postaj by Admin on 20.05.08 17:32

Postoji li uopce smisao zivota?

Jesmo li samo obicna ziva bica od krvi i mesa s nesto ~malo~ vise pameti od ostalih zivih bica ili smo zaista posebni? Imamo li odredeni cilj zivota ili smo samo prolaznici u ovome materijalnome svijetu?

Ako nemamo visi cilj, visu svrhu postojanja, zasto onda uoce zivimo?

Guest
    Gost

Re: Biti li ne biti? Sto je smisao zivota???

Postaj by Guest on 02.06.08 9:55

Zanimljivo pitanje...ali nemam odgovor, bar zasada... Prvo pretrazi pa pit

GARY
    Liberator

Male
    Broj postova : 1193
    Posao : Obrezivanje
    Ljubavno stanje: : Izmisljeno!
    Registration date : 28.04.2008

Postaj by GARY on 10.06.08 17:17

Na ti vekovno pitanje nisu uspeli jos da odgovore ni svi filozofi koji su ikada postojali ni sve filozofske skole pa ni sve religije. Jedni kazu ovako a drugi onako. Cilj im je da poverujes na nevidjeno jer niko od njih nema ama bas nikakvih dokaza da je bas tako kako oni kazu.

Posto se vodim kao hriscanin, to mi je najpogodnije za objasnjenje. Recimo "Novi zavet" se potpuno razlikuje od "Starog zaveta". Stari zavet je u stvari jevrejska knjiga a zapisivali su je i menjali Jevreji hiljadu godina. Tamo Bog stalno nekoga spaljuje, kaznjava, stavlja u iskusenja, brat ubija brata, Lot mora da pobije celu porodicu da bi dokazao Bogu da ga voli /dal bese Lot/, spaljuje dva grada kao izvore greha /Sodomu i Gomoru/ itd.

Novi zavet pak napisahu apostoli /ucenici/ Hristosovi ali tek 40 godina po odigravanju svega sto oni opisuju. O Hristosu tu nema ni reci od rodjenja pa do pocetka njegovog propovedanja u 33 godini i smrti na krstu. Tu se pak poziva na ljubav, mada i tu na nekim mestima Hristos kao Bozji sin preti Strasnim sudom za gresnike, mada pomalo kontradiktorno obecava oprost i najvecim gresnicima. Tu pravednici ispadose budale jer oni se celoga zivota trse da ispostuju sve Bozje zapovesti a gle onaj sto zivese celoga zivota kao bludnik i ubojica dobi oprost i otperja u Raj samo sto rece-kajem se.

Onda je tu i blanko obecanje o drugom dolasku Hristosa na ovaj svet sa nebeskom vojskom andjela a dotle neka se pravednici strpe i opet obecava Raj pravednicima a vecnu smrt gresnicima, zaboravljajuci da je vec obecao spasenje svima koji se pokaju.

Jednom recju, sve je to nekakva papazjanija u koju ili verujes ili ne, jer ako uzmes sve to da analiziras dolazis do zakljucka da je neko lud-ili ti ili Bog.

To je to.

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 24.07.08 2:07

Ti nalazis smisao zivota u vjerovanju u Boga?

GARY
    Liberator

Male

GDE SAM TO NAVEO?

Postaj by GARY on 27.07.08 15:11

Anhangel je napisao/la:Ti nalazis smisao zivota u vjerovanju u Boga?

Gde ti nadje da sam smisao zivota nasao u vjerovanju u Boga? I smisao zivota i ne moze biti samo vjerovanje nego i POSTUPANJE po Bozjim zapovjestima.

Ja sam tolerantan i ne ulazim u to ko je kakav smisao nasao zivota. Sto se mene tice neciji smisao zivota moze biti i brojanje zrnaca peska-to je njegova licna stvar.

Jedno sam siguran-nikada nikoga necu nagovarati da smisao zivota nadje u onome sto ja smatram SMISLOM svog zivota a to je-ne ciniti ZLO drugim zivim bicima.

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 27.07.08 23:21

Bas sam prije koji sat razmisljao kako bih ja reagirao da mi umre cijela moja obitelj. I zakljucio sam da bih ostao hladnokrvan. Naravno u pocetku bih bio tuzan i/ili bijesan, ali kasnije bih se pomirio s cinjenicom da zivot ima kako pocetak tako i kraj. Svejedno je kada ces i kako umrijeti, jer se na kraju (kada umres) to ne broji, jer se ni ti sam ne sjecas zivota i smrti niti se sjecaju ljudi koji ce zivjeti stoljecima nakon tebe.

I onda sam se zapitao zasto uopce zivimo, kada cemo ionako umrijeti? Koji je smisao?

Nisam smislio nista pametno, samo sam potvrdio da ni sam ne znam zasto zivim. Jednostavno zivim od danas do sutra. I sto god imao ili postigao nikada necu biti zadovoljan (jer imam granicni poremecaj osobnosti) tako da se ne trebam nervirati jer imam, nemam ili sam postigao, nisam postigao.

Tako je kako je. Ne mogu na to utjecati. Valja se pomiriti sa sudbinom i nastaviti dalje... pa kamo nas zivot odvede tamo cemo zavrsiti.

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 29.07.08 16:54

Covjek nema granica. Nisi ti jedini koji nije zadovoljan postignutim. Kada bismo bili zadovoljni to bi zaustavilo napredak covjecanstva. Stali bismo i polagano izumrli.

Medjutim to neprestano otkrivanje novih cinjenica o prirodi, napredak tehnologije, proizvodnja sve vise necega opet nema smisla, jer se ne vidi krajnji CILJ.

Cemu sve to i kamo sve to vodi. Sve ima svoj kraj, pa ce i covecanstvo najzad nestati i onda cemu je sluzio sav taj napredak i razmnozavanje u nedogled? Nisam pametan...

Dionizia
    Liberalist

Female
    Broj postova : 227
    Registration date : 22.07.2008

Postaj by Dionizia on 30.07.08 2:10

Ja moj smisao još uvek tražim... study

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 30.07.08 2:15

Kad nades, javi! Bok

dezurna kucka
    Borac za slobodu

Female
    Broj postova : 764
    Posao : zajebavanje svih oko sebe
    Ljubavno stanje: : ludo zaljubljena
    Registration date : 18.06.2008

Postaj by dezurna kucka on 30.07.08 9:41

heh...ti nam se javljas...jel ti znas koi ti je smisao zivota??

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 30.07.08 12:33

Ti si moj smisao zivota. Moja sadasnjost i moja buducnost. Samo ti.

dezurna kucka
    Borac za slobodu

Female
    Broj postova : 764
    Posao : zajebavanje svih oko sebe
    Ljubavno stanje: : ludo zaljubljena
    Registration date : 18.06.2008

Postaj by dezurna kucka on 30.07.08 12:49

Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed .....ma nemoj tako rastopiti cu se.... Srce

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 01.08.08 7:04

Mi nismo sposobni spoznati SMISAO zivota, bar ne krajnji. Kratkorocni smisao zivota svako sebi postavi /zivim da zavrsim skolu, da se zaposlim, da radim, da zaradjujem novac, da uzivam u luksuzu, da imam da se prehranim, da ocuvam djecu ect./.

Medjutim, onaj krajnji SMISAO zivota valjda zna samo onaj koji nas je i stvorio. A pitanje je da li i ON zna???

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 3:31

Sada je: 05.12.16 3:31.