Libertas Forum

Umiremo li ili nam dusa ostaje na zivotu?

Share

Admin
    Liberator

Male
    Broj postova : 1332
    Ljubavno stanje: : Zauzet
    Registration date : 08.03.2008

Umiremo li ili nam dusa ostaje na zivotu?

Postaj by Admin on 01.05.08 17:14

Evo, ovo je prilicno teska tema za polemiziranje jer nemamo konkretnih cinjenica. Nitko, bas nitko ne zna sto se dogada nakon sto nam tijelo umre. Ne zna da li dusa putuje dalje ili je dusa samo izmisljotina namijenjena manipuliranju masa...

Koje je vase misljenje?

ROBIN HUD
    Indifirentan

Male
    Broj postova : 27
    Registration date : 27.04.2008

Re: Umiremo li ili nam dusa ostaje na zivotu?

Postaj by ROBIN HUD on 01.05.08 17:44

Cinjenica je da kad krenes sa tom temom budes banovan momentalno.
    Pa i sam si video

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 01.05.08 20:40

Kak da sam sebe banujem? scratch

GARY
    Liberator

Male
    Broj postova : 1193
    Posao : Obrezivanje
    Ljubavno stanje: : Izmisljeno!
    Registration date : 28.04.2008

Postaj by GARY on 02.05.08 0:05

Odakle mi stizemo na ovaj svet i kuda odlazimo posle toga? Poznato je da je nase fizicko telo sazdano od vode i ugljenika te izvesne kolicine minerala. No, to jos nije dovoljno da bi bili zivi. Ono sto nedostaje jeste dusa koju dobijamo kod rodjenja. Prvi plac "novorodjenoga" je plac bola zbog ponovnog i ponovnog radjanja.

Kao sto deca moraju proci skolu da bi nesto naucili, tako i covek mora proci odredjeni broj reinkarnacija tj. ponovnih radjanja da bi se kroz to ponavljanje sve vise usavrsavao i najzad prekinuo taj tok dostigavsi najvisi nivo kojim se prekida dalja reinkarnacija i duh odlazi Bogu.

Svaka religija ima svoje tumacenje i Boga i svrhe covekova postojanja, ali sve se slazu oko jednoga-da umire samo fizicko telo a da sustina tj. dusa i duh ne.

U sledecim postovima proci cemo kroz najstariju od svih religija /mada vise naginje filozofiji/ a to je indijska. Materija je ogromna pa cemo se osvrnuti samo na ono najvaznije. Nastavak sledi...

ROBIN HUD
    Indifirentan

Male
    Broj postova : 27
    Registration date : 27.04.2008

Postaj by ROBIN HUD on 02.05.08 0:14

Dal znate da je nojeva barka ispricana u mnogim religijama al sa svojim junacima.
    Sto je najzinimljivije EP O GIGI ko je citao e on je to prosao pre prave nojeve bajke.
    Dal je nojeva prica u stvari skinuta od EPA O GIGI?

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 02.05.08 1:31

Da, prica o potopu je verovatna jer se pojavljuje i u legendama svih naroda i u religijama svih naroda. "Ep o Gilgamesu" sam naravno procitao, ali postoji nesto u njemu sto ti nisi primetio a sta je to napisacu ti kasnije kada ga budem ponovo procitao da bih mogao da citiram.

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 04.05.08 16:18

Ma mozes ti pricat kaj god oces ali kad krepas onda si mrtav i to je kraj... Closed

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 04.05.08 16:30

Ne mozes suditi o onome sto ne znas. Smrt je u nasem pocetku. Umiremo od trenutka kada se rodimo, onaj trenutak kada se manifestuju fizicki znakovi smrti /prestanak rada srca, disanja i funkcija mozga/ je samo tacka na kraju. Sve sto se dogadja POSLE toga sa nasom dusom /energetskim telom/ je opisano i rekao sam da cu to postaviti ovih dana.

Dakle, ne sekiraj se, umire samo ovo fizicko telo, a dusa se seli u naredno, zavisno od toga kako si ziveo u ovom i prethodnim zivotima. Ako si bio zao, mozes se reinkarnirati u sledecem zivotu i kao...ZABA.

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 04.05.08 16:31

Ma nemoj...

A gdje je ta dusa? Mislim, gdje se ona ocituje osim u ljudskoj masti???

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 04.05.08 16:37

Ma kakva masta. Dusa, to smo mi, ono sto zovemo JA. Da nema duse mi ne bismo ni bili zivi. Ma, to je tako opsirno da ti ja ne mogu odgovarati sekvencijalno. Moras biti upuceniji u ovu temu da bih ti mogao nesto o tome pisati, ali ti o tome bas nista nisi citao. Dakle, moras sacekati da pocnem o tome detaljno...A o tome postoje citave biblioteke. To je osnovica svih filozofija i religija. SVRHA I CILJ NASEG POSTOJANJA. Jer, glupo je da se radjamo i umiremo a da nemamo nikakav cilj osim onih profanih /jesti, piti, srati, produzavati vrstu, jebati.../.

Mada postoje filozofije da je i to cilj zivota /hedonisti/. Otidi na Vikipediju pa ukucaj Hedon i upoznaj se malo sa tim filozofskim pravcem. Za pocetak.

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 04.05.08 16:43

Znam sto je hedonizam ( uzivanje materijalnih blagodati i hranjenje vlastitog ega)...

A dusu su izmislili ljudi jer se ne mogu pomiriti sa stvarnoscu, a to je da cemo jednog dana svi umrijeti i nece nam biti ni imena ni spomena...

A reinkarnacija vec ima smisla, jer je energija neunistiva. Ne moze se stvoriti vec samo prijeci iz jednog oblika u drugi. Dakle, kada nam tijelo umre, ono se pretvori u tko zna sto vec i ta materija se rasprsi u raznim pravcima ovisno o nacinu smrti.

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 04.05.08 16:55

Pa dusa i jeste energija. Ma, kako ce se onda neko reinkarnirati ako mu se energija rasprsi okolo-naokolo. Doduse, cilj budizma jeste NIRVANA, ali to ne podrazumeva nikakvo rasprsivanje energije vec stanje NI BITKA-NI NEBITKA. To ce reci, prekidanje lanca reinkarnacija, jer budisti smatraju da je ovaj svet opsena /maya/ i da smo tu da patimo i placamo za greske iz prethodnih zivota. Zato je cilj budizma: ne zeleti nista, jer iz zelja proistice patnja kada ih ne ostvarimo ili ih ostvarimo cineci drugima zlo...

Joj, pa o budizmu bih ovde mogao sada napuniti ovaj forum. Ti mislis da se znanja sticu tek tako, za jedan minut...

Rekoh ti, videces kad pocne, jer nemas osnova...Ne mogu sa tobom o tome, moras ipak nesto malo znati da bismo mogli o tome /bez uvrede/, ne potcenjujem te, ali znaj da sam ja poceo proucavanje indijske filozofije i religije /to se kod njih preplice/ jos sa sedamnaest godina.

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 04.05.08 17:00

He, zato si ti tu da me poducis. Bas se meni daju citati knjige... ccc

Cekaj malo, mislim da sam naletio na paradoks. Budistima je cilj da nista ne zele kako bi u sljedecem zivotu bolje prosli. Dakle, bili bolje materijalno situirani nego sada. Pa nije li to onda ZELJA? Zelja da se u buducem zivotu rode sretniji nego dosada...

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 09.05.08 16:25

Nema paradoksa, citaj bolje i dublje. Citas povrsno a ko trazi dlaku u jajetu i naci ce je.

Budistima nije cilj da se odreknu zelje kako bi bolje ziveli u SLEDECEM ZIVOTU nego je cilj da sledeceg zivota sa novim paatnjama uopste ne BUDE tj da se prekine SAMSARA /karmicki krug neprestanog ponovnog radjanja/ i da se postigne stanje NIRVANE /tj prekida samsare-ponovnog radjanja/ i dostigne utrnuce, gasenje...To je stanje kada nasa sustina tj. duh i dusa obitavaju u prostoru ni BITI NI NE BITI.

I jos nesto u ovoj filozofiji NEMA Boga kao vrhunskog sudije vec covek sam, svojim iskustvom i htenjem dostize prosvetljenje.

Malo komplikovano, zar ne? Pa da, kad bi se moglo nauciti nesto staro hiljadama godina za dva minuta, svi bi bili doktori nauka.

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 09.05.08 20:18

Uopce nije komplicirano. Ista stvar ko i svaka druga...

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 09.05.08 22:17

O cemu ti to. Kako moze biti ista stvar ko i svaka druga? To nema nikakve veze-sve religije imaju dodirne tacke ali i velike razlike. Narocito je tu BUDIZAM razlicit upravo zato sto tu nema Boga.

Cini se da si opet...Ma, nema veze.

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 13.07.08 19:23

Htio sam reci da uopce nije komplicirano jer je to samo jos jedna vjera koja ne sluzi apsolutno nicemu osim manipuliranju masa.

Prava istina je da smo mi ljudi kao zivotinje, od ~krvi i mesa~, bez ikakve duse i ostalih imaginacija.

Dakle, ono smo sto jesmo, ono sto mozemo vidjeti, ono sto mozemo dotaknuti , ono sto mozemo osjetiti. Bezobrazno je i glupo umisljati da smo bolji od ostalih zivih bica, da imamo dusu, da imamo tamo nekog iznad nas koji nas prati, cuva i stiti.

Moramo se pomiriti da smo iz praha nastali i da cemo se u prah i vratiti...

GARY
    Liberator

Male

Postaj by GARY on 14.07.08 2:13

Za razliku od zivotinja covjek je u jednom trenutku shvatio svoje postojanje tj svoju samobitnost. Prva vjerovanja primitivnoga covjeka bila su vezana za prirodu i pojave u prirodi pa su obozavali i klanjali se "idolima" tj. vjerovali su da bogovi nastanjuju pojedine zivotinje, drvece, kamenje i slicno.

Kasnije sa razvojem civilizacije Bogovi su poceli dobivati covjecji oblik ali opet sa zivotinjskim atributima. Dobar primer za to je egipatska kultura gdje je svaka djelatnost imala svoje olicenje u Bogu kome su se prinosile zrtve a izdvajao se i poseban sloj ljudi koji su sluzili bozanstva tj svecenici.

Ipak, iznad mnostva Bozanstava isticala su se vrhunska Bozanstva a iznad svih Bog sunca Amon_Ra koji je bio Vrhovno Bozanstvo a njegova inkarnacija na Zemlji je bio sam Faraon koji je bio stovan kao Bozanstvo na Zemlji a narocito posle smrti za koju su se Egipcani posebno pripremali cijelog svog zivota zavisno od polozaja koji su zauzimali u hijerarhiji i materijalnog statusa.

Za Faraone se od dana njegovog stupanja na vlast pocinjala graditi posebna grobnica koja je trebala zastititi njegovo tijelo od uznemiravanja. Prvobitno su takve grobnice gradjene u pecinama duboko pod zemljom a kasnije se pocelo sa gradnjom piramida, prvo stepenastih a kasnije sa ravnim stranicama oblozenih kamenim plocama. Najveca i najpoznatija je svakako Keopsova piramida.

Svaka religija pa i egipatska imala je i svoje legende i price o nastanku pojedinih Bogova u vidu spisa koji su zapisivani na papirusu pa mnogo toga nije sacuvano ali je dosta toga zapisano na zidovima grobnica tzv ideogramima i hijeroglifima koji su naknadno desifrovani i iz kojih se mogla vidjeti sustina vjerovanja.

Znacajno mjesto tu zauzima "Egipatska knjiga mrtvih" gdje se detaljno objasnjava sta biva sa dusom covjeka posle smrti. Odakle ta saznanja svjestenicima koji su to zabelezili nije poznato.

Evidentno je da su bili vrlo napredna kultura koja je potrajala oko 6 000 godina, da su imali vrlo precizan kalendar, dobro poznavali matematiku, geometriju, gradjevinarstvo, geodeziju...Znali su gdje se tocno nalazi zvijezda Sirijus prema kojoj su se upravljali u astronomskim proracunima a koji su im bili potrebni da bi tocno izracunali vrijeme izlivanja Nila koja im je znacila zivot.

-nastavak slijedi-

dezurna kucka
    Borac za slobodu

Female
    Broj postova : 764
    Posao : zajebavanje svih oko sebe
    Ljubavno stanje: : ludo zaljubljena
    Registration date : 18.06.2008

Postaj by dezurna kucka on 15.07.08 10:06

ma jebala vas dusa i sve to skupa cjelu ste me zbunili....e da i o kakvom vi bogu pricate...dajte molim vas...postoji neka sila iznad nas ali ja to nemogu nazvati bogom ili vragom....ja vjerujem samo u ono sto vidim cujem.... i sto mogu dodirnut...tako da...BOGA NEMA...a vi pricajte sti zelite....ovo je moje misljenje...eh da a dusa...pa ona vjerovatno umire sa tijelom...zapravo ta energija u nama nesaje kada tjelo umire...jer kako vi mislite da dusa moze biti neznam koliko godina u jednom tijelu...a nakon toga u drugom...kaj ste vi svi munjeni?? scratch

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 15.07.08 10:32

Pa ako dusa postoji, a ja mislim da ne postoji, onda ona ne umira zajedno s tijelom koje je materijalno, jer je dusa nematerijalna tvar koja ne umire prirodnim putem... Uh, im soo smart!

dezurna kucka
    Borac za slobodu

Female

Postaj by dezurna kucka on 15.07.08 10:40

heh neznam...ali nisam ja rekla da dusa umire....vec ako je ona energija onda nestaje zajedno sa tijelom...jer gdje ce ta energija biti nakon sto covijek crkne....nece zicer lutati uokolo i traziti neku trudnicu da se zavuce u dijete koje nosi... lol!

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 15.07.08 10:42

A toga se ti bojis... pa sto nisi rekla maco!

Ma nemas razloga za brigu, samo si previse gledala horor filmove! Vidi Smijeh

dezurna kucka
    Borac za slobodu

Female

Postaj by dezurna kucka on 15.07.08 10:48

a jebi se ti....ja sam se zasrala kada sam pogledala onaj film....sada cu se bojati sve muske dijece a pogotova japanaca.... brijem kada ce mi se neko dijete pribliziti da odma mozete raditi sprovod....brijem da cu umrijeti od straha...Pokop

Admin
    Liberator

Male

Postaj by Admin on 15.07.08 10:55

Ali to je samo maleno nevino djetesce... nece ti on nista. Pa vidi kako te milo glediiiii....

Spoiler:

dezurna kucka
    Borac za slobodu

Female

Postaj by dezurna kucka on 15.07.08 11:02

mamaaaaaaaa.....pa jesi li ti normalam...koi ti je bog....sada sam mrtva Amen

Sponsored content

Postaj by Sponsored content Today at 3:30

Sada je: 05.12.16 3:30.